Pavel Svoboda | Europoslanec Pavel Svoboda

Články

Spojené státy jsou úspěšné, ale spojení lidé budou úspěšnější

Publikováno 16. 5. 2019

Po konci roamingových poplatků nastává další telekomunikační sblížení Unie; teď došla řada na mezistátní hovory. Od 15. května je volání do všech zemí Evropské unie o polovinu levnější. Vyjednavači EU donutili operátory snížit cenu, takže například z Česka si do zbytku Evropské unie zavoláte nanejvýš za 4,90 Kč za minutu.

Mýty kolem eurovoleb

Publikováno 3. 5. 2019

Think-tank European Council on Foreign Relations (ECFR) přišel s čerstvou analýzou, věnovanou nadcházejícím eurovolbám. Analýza se nazývá „What Europeans really want: Five Myths Debunked“ (Co Evropané opravdu chtějí: Pět odhalených mýtů) a obsahuje mnoho zajímavých čísel ze čtrnácti zemí EU včetně ČR. Jde vlastně také o užitečný srovnávací pohled na Česko.

15 let ČR v EU

Publikováno 1. 5. 2019

1. května 2004 začala nová etapa českých dějin: naplnilo se heslo „zpátky do Evropy“. Patnáctiny sice nejsou žádné velké jubileum, ale příležitostí k ohlédnutí určitě ano, zejména když řada lidí české členství v EU stále zpochybňuje. Patnáct let píše Česká republika svůj příběh v EU, a je to příběh o úspěchu, i když, samozřejmě, zatím ne všechno je tak dokonalé, jak by mohlo být.

Všechny články

Životopis

Pavel Svoboda (* 9. dubna 1962) právník, vysokoškolský pedagog a politik KDU-ČSL, jejímž členem je od roku 1990. V roce 2009 byl ministrem bez portfeje a předsedou Legislativní rady vlády ČR. Od roku 2014 do 2019 působil jako poslanec Evropského parlamentu a také jako předseda výboru pro právní záležitosti Evropského parlamentu.

 Absolvoval Právnickou fakultu UK v Praze. Po studiích pracoval nejprve jako právník Ochranného svazu autorského a poté jako vedoucí autorskoprávního oddělení vydavatelství Supraphon. V roce 1993 byl přijat jako odborný asistent na katedru evropského práva PF UK. V letech 1996-1999 byl členem komise Ministerstva spravedlnosti pro rekodifikaci autorského práva. Od roku 2001 je docentem pro obor evropské právo na PF UK. V roce 2004 se stal náměstkem ministra zahraničních věcí a v letech 2007 – 2009 byl velvyslancem Stálé mise ČR při Radě Evropy ve Štrasburku. V lednu 2009 byl nominován na post ministra bez portfeje a předsedu Legislativní rady vlády, ve funkci skončil spolu s vládou 8. května 2009. V letech 2009 – 2013 zastával post místopředsedy KDU-ČSL. V květnu 2014 byl zvolen poslancem Evropského parlamentu, v němž byl zvolen předsedou výboru pro právní záležitosti, čímž se stal nejvýše postaveným Čechem v EP. V květnu 2016 ho významný magazín Politico uvedl mezi nejvlivnějšími členy EP. V lednu 2017 byl do funkce zvolen opětovně i na druhou polovinu volebního období, což se dosud žádnému Čechovi nepodařilo.

Práce v Evropském parlamentu.

 

Kontakt

Kontaktujte mě