Blog | Europoslanec Pavel Svoboda
domů Pavel Svoboda

Články

EU směřuje ke zrušení střídání času v roce 2021

Publikováno 4. 3. 2019

Výbor Evropského parlamentu pro dopravu dnes schválil návrh směrnice, podle které by v Evropské unii skončila praxe střídání času a to již od roku 2021. Členské státy by pak měly rozhodnout, zda se přikloní k zimnímu nebo letnímu času. Snaha skončit se střídáním času je iniciativou skupiny 70 europoslanců, v jejímž čele stojí od samého počátku Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který předsedá právnímu výboru EP.

Jak dál se střídáním času. Komentář europoslance Pavla Svobody

Publikováno 22. 11. 2018

Již v příštím roce by se měl letní a zimní čas vystřídat naposled. Alespoň tak to navrhla Evropská komise, poté co se rekordní počet Evropanů vyjádřil v největší online veřejné konzultaci vůbec. Je konec střídání času v roce 2019 realistický? A co nás předtím čeká?

Lid promluvil. Může konec střídání času v EU inspirovat českou politiku? Komentář europoslance Svobody

Publikováno 24. 9. 2018

Žádná iniciativa se v Evropském parlamentu neprosazuje jednoduše. 751 poslanců představuje 751 názorů a nápadů, kterých chce každý z nich dosáhnout. Naši iniciativu za zrušení střídání času trvalo prosadit téměř celý mandát.

Tisková zpráva: Evropská komise přijala legislativní návrh za zrušení střídaní času. Poslední změna času přijde už příští rok.

Publikováno 12. 9. 2018

Dnes to je méně než měsíc od ukončení veřejné konzultace, ve které se mohli Evropané vyjádřit k tomu, zda si přejí zachování nebo zrušení střídání letního a zimního času, a právě dnes Evropská komise informovala, že přijala legislativní návrh připravované změny směrnice 2000/84/ES o úpravě letního času pro Evropský parlament a Radu. V krátké době tak vyslyšela hlas téměř čtyř milionů Evropanů.

Rekordních 4,6 milionu Evropanů se zapojilo do evropské konzultace o střídání času

Publikováno 20. 8. 2018

Evropská komise v pátek večer potvrdila, že se do veřejné konzultace o zrušení střídání času zapojilo 4,6 milionu respondentů ze všech 28 členských států Evropské unie, což je 8,5 násobek dosavadní největší konzultace.

Hlasování o změně času vyvolalo takový ohlas, že kolaboval web!

Publikováno 20. 8. 2018

Čtvrtečním dnem skončilo hlasování o změně střídání času. Do otevřené konzultace, ke které vyzvala Evropská komise spolu s Evropským parlamentem, se zapojilo minimálně v prvních dvou týdnech 1,2 milionu lidí. Přečtěte si článek na stránce TN.Nova.cz.

Poslední tři dny pro hlasování o zrušení střídání času

Publikováno 14. 8. 2018

Hlasování o zrušení střídání letního a zimního času končí ve čtvrtek 16. srpna. Zapojte se ještě dnes i Vy a přečtěte si článek, který napsaly Hospodářské noviny o mém návrhu.

Evropská komise spustila veřejnou konzultaci ke střídání zimního a letního času.

Publikováno 9. 7. 2018

Úsilí skupiny europoslanců pod vedením předsedy právního výboru Pavla Svobody přineslo další úspěch: Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci, do níž se může zapojit v podstatě každý. Jde o další krok, který by mohl vést ke změně současného střídání zimního a letního času.

Rezoluce ke zrušení střídání času přijata!

Publikováno 8. 2. 2018

Dobrá zpráva. Rezoluce, včetně úprav, europoslance Pavla Svobody navrhující zrušení střídání času byla dnes přijata na plénu Evropského parlamentu! Komise by se nyní tímto tématem měla začít vážně zabývat a měla by nechat vypracovat důkladnou analýzu potřebnou před přijetím legislativního návrhu. KDU-ČSL své sliby plní!

My své sliby plníme. Evropský parlament zítra hlasuje o zrušení střídání času

Publikováno 7. 2. 2018

Ve čtvrtek dopoledne povedou poslanci rozpravu se zástupci Evropské komise na téma zrušení střídání času. Po rozpravě budou hlasovat o rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla změnu směrnice vedoucí ke zrušení střídání času.

Finišujeme v boji za zrušení střídání času

Publikováno 1. 2. 2018

Evropský parlament bude ve čtvrtek 8. února hlasovat o návrhu usnesení, které požaduje zrušení střídání letního a zimního času. V návrhu rezoluce se mimo jiné píše, že podle nejnovějších vědeckých studií nemá střídání času, které se provádí dvakrát ročně, žádné pozitivní účinky na ekonomiku. Naopak, posouvání hodinových ručiček škodí lidskému zdraví, zemědělství, a způsobuje více dopravních nehod.

Zruší Poláci střídání času?

Publikováno 15. 11. 2017

Parlamentní komise pro správu a vnitřní věci polského sejmu včera odsouhlasila návrh o zrušení střídání času, který by mohl vejít v platnost již od října 2018 (pokud dojde k jeho schválení všemi polskými zákonodárci). Europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL/ELS), který zrušení střídání času dlouhodobě prosazuje na půdě Evropského však upozorňuje, že případné přijetí tohoto zákona by mohlo být v konfliktu s evropským právem

Zrušme nesmyslné střídání času

Publikováno 15. 5. 2017

V Bruselu jsem se setkal s kolegy Hennou Virkunnen z Finska, Herbertem Reulem z Německa a Seanem Kellym z Irska. Cílem této schůzky byl plán ohledně dalších kroků, které chceme podniknout, aby bylo konečně zrušeno nesmyslné střídání času v celé EU.

Letní čas je zde. Natrvalo?

Publikováno 28. 3. 2015

Ve dvě hodiny v noci na neděli "zmizí" 60 minut. Lidé, kteří musí v neděli ráno do práce, tak budou spát kratší dobu, kdo bude o víkendu cestovat nočním vlakem musí se připravit až na hodinové zpoždění. Změna času ze středoevropského na středoevropský letní rovněž s železnou pravidelností burcuje své odpůrce. Stejně jako loni se jí bude zabývat i Evropská komise.

Češi v Bruselu: Zrušme letní čas

Publikováno 25. 3. 2015

Všem, které trápí každoroční střídání letního a zimního času, se blýská na lepší časy. Na půdě Evropského parlamentu začala včera očekávaná diskuse na téma, jak a zda vůbec změnu času v celé Evropě zrušit.