Blog | Europoslanec Pavel Svoboda
domů Pavel Svoboda

Články

Evropský obranný fond

Publikováno 23. 4. 2019

Poslední plenární zasedání Evropského parlamentu nebylo jen o českém premiérovi či o dvojí kvalitě potravin, jak by se mohlo zdát z českých médií. Evropský parlament také, a to možná především, schválil návrh Komise na zřízení takzvaného Evropského obranného fondu. Stalo se tak zejména zásluhou frakce Evropské lidové strany a převážně levicovým a nacionalistickým oponentům navzdory.

Posílení kybernetické bezpečnosti a užší spolupráce s NATO

Publikováno 14. 6. 2018

Poslanci Evropského parlamentu na svém červnovém zasedání schválili usnesení, ve kterém vyzývají posílení kybernetické bezpečnosti. EU by měla zřídit týmy rychlé reakce schopné zasáhnout proti novým hrozbám, které přicházejí z Ruska, Číny nebo Severní Koreje. EP navrhl v této věci rovněž prohloubit spolupráci mezi EU a Severoatlantickou aliancí.

Europoslanci požadují silnější zahraniční a obrannou politiku EU

Publikováno 18. 12. 2017

Poslanci Evropského parlamentu v průběhu prosincového plenárního zasedání přijali usnesení o tom, že zahraniční a obranná politika EU by měla fungovat na užší spolupráci v rámci států EU v oblasti obrany.

Rozšířené předsednictvo ELS jednalo v Tallinnu

Publikováno 9. 9. 2017

7. a 8. září 2017 jsem se účastnil setkání rozšířeného předsednictva Evropské lidové strany v Tallinnu (Estonsko momentálně předsedá Radě EU). Projednávali jsme aktuální témata jako jsou bezpečnost (a zejména kyberbezpečnost) a Rusko.

Evropa 2017 – probuzení síly, anebo rvačka ratlíků?

Publikováno 31. 1. 2017

Pohled na globalizovaný svět roku 2017 nám z pohledu Evropy přináší volbu: buď společný vliv a svobodu, anebo národní autoritářskou bezvýznamnost. Proto je třeba bezodkladně zahájit velký projekt společné evropské obrany a dovršit ho dřív, než nás převálcuje historie.

Bezpečnost neroste na stromě a není zadarmo

Publikováno 20. 3. 2016

Přetěžko se mi kouká na fotografie poničeného bruselského letiště, kde se pohybuji velmi často, i na budovy, kam chodím na jednání. Místa, na kterých ulpěla krev obětí, jsou mým každodenním místem práce. Je mi hluboce líto všech, kteří zaplatili životem za choromyslnou nenávist k naší civilizaci. Je mi líto jejich rodin a pozůstalých. Je mi líto Belgie.

Blíží se srpen. Kam pojedou letos ruská vojska na dovolenou?

Publikováno 22. 7. 2015

Ruští vojáci jezdí pravidelně v srpnu na zahraniční dovolenou - srpen 1968 Československo, 2008 Gruzie, 2014 Krym. Jistě i letos budou vyjíždět za nevšedními zážitky do ciziny a navštíví některé z rekreačních letovisek líbezných sousedních zemí.

Hodina pravdy evropské integrace.

Publikováno 15. 7. 2015

Evropa stojí ve své hodině pravdy. Každý z nás by měl zůstat věrný evropským hodnotám, hájit je v Evropě společně s ostatními národy, být ochoten se za ně porvat a něco pro ně obětovat.

Každý má tu svou, Putin Komsomolskou

Publikováno 13. 1. 2015

Připadám si jako ve filmu pro pamětníky. Ale alespoň nemusíme mládeži vysvětlovat, jak vypadala sovětská propaganda, mají to jako přes kopírák naživo: za útok na Charlie Hebdo mohou Američané.