Blog | Europoslanec Pavel Svoboda
domů Pavel Svoboda

Články

Panu prezidentovi k návštěvě Číny

Publikováno 26. 4. 2019

Evropský parlament na svém úplně posledním hlasování v tomto složení přijal usnesení „o Číně, zejména o situaci náboženských a etnických menšin“. Je to stručné, ale smutné čtení, nicméně jako doprovodná informace k již páté cestě českého prezidenta do jím tak obdivované Číny stojí za pozornost.

Podpořme pronásledované křesťany i sebe

Publikováno 7. 12. 2018

Článek vyšel v tištěných Lidových novinách. „Čísla o pronásledování křesťanů ve světě hovoří jasně. I podle nejzdrženlivější nevládní organizace Open Doors je ve světě pronásledováno cca 215 milionů křesťanů.“

Pronásledování křesťanů je zločinem zločinů

Publikováno 10. 12. 2017

V rámci listopadového plenárního zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku proběhla na plénu rozprava na téma pronásledování křesťanů ve světě, ve které vystoupil i europoslanec Pavel Svoboda, předseda právního výboru EP.

Nepodpořil jsem přistoupení EU k tzv. Istanbulské úmluvě

Publikováno 13. 9. 2017

Tento týden (11. - 14. září 2017) se probíhá zářijové plenární zasedání Evropského parlamentu. Včera jsem na plénu EP hovořil k návrhu rozhodnutí Rady, aby EU přistoupila ke konvenci Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Bojí se toho jak Lidl kříže

Publikováno 3. 9. 2017

Aktualizaci českého přísloví vyvolal obchodní řetězec Lidl, když vymazal na reklamních fotografiích křížky z řeckých kostelů. Tato relativní drobnost způsobila mezi lidmi po právu velkou negativní odezvu a má to řadu aspektů kulturních, náboženských i obchodních.

Polsko, Maďarsko a meze demokracie

Publikováno 14. 8. 2017

Jako právníka mě znepokojuje, co se v Polsku děje s justicí. Jako demokrata mě mrazí při pohledu na polská i maďarská opatření v mediální oblasti a doufám, že Orbánova legislativa vůči spolkům se zahraničními příjmy, která jako by Kremlu z pera vypadla, má snad právě protikremelské směřování. Jako křesťanovi se mi nezdá zejména polský způsob prosazování křesťanských hodnot.

Volba mezi špatnou jistotou a špatnou nejistotou

Publikováno 9. 11. 2016

Americký volič včera rozhodoval o budoucnosti své země a rozhodně mu nebylo co závidět. Splnění občanské povinnosti – jít volit – se nikdy nezdálo tak obtížné.

Co dál s Tureckem?

Publikováno 26. 7. 2016

Masová zatýkání v armádě, stanné právo, vládnutí pomocí dekretů, příprava znovuzavedení trestu smrti, odstoupení od Evropské úmluvy o ochraně lidských práv, zavírání škol a univerzit atd. atd. Takové zprávy z Turecka byly ještě před několika týdny nepředstavitelné.

S Polskem o "evropské hodnoty"

Publikováno 20. 1. 2016

Evropská komise začala řešit úroveň právního státu v Polsku. Sáhla k tomuto atypickému kroku kvůli nejasnostem okolo ústavního soudu a nového mediálního zákona. Čím víc se ale dostávám do detailů, tím méně se mi ta věc zdá černobílá ...

Uhlí v hlavě

Publikováno 7. 9. 2015

Na úpatí Krušných hor tyčí se ve výši 387 m nad mořem na ostrohu, vybíhajícím z hor severně od Albrechtic u Chomutova (okres Most), starý zámek Jezeří. Stojí na okraji hrozivé jámy po hnědouhelných povrchových dolech. Těmito slovy popisuje Stanislav Václav Klíma prazvláštní kulturní klenot severních Čech, zámek Jezeří.

Stížnost Vladimíru Putinovi

Publikováno 2. 6. 2015

Vladimír Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace. Kreml.

Ruským motorkářům by měl být průjezd zakázán

Publikováno 24. 4. 2015

Je povolení cesty proruských motorkářů projevem síly naší demokracie anebo naší slabosti? Spíše slabosti. Zdůvodňuje Pavel Svoboda.

Mlčící většina se může promlčet až ke katastrofě

Publikováno 11. 3. 2015

Zní to jako fráze, že o svobodu a demokracii je třeba neustále bojovat. Občas se ráda připomíná smutná úloha mlčící většiny v dějinách.

Rusko se „proti" postavilo samo

Publikováno 15. 2. 2015

Je vždy osvěžující přečíst si jasně formulovaná slova o akutních problémech, jak to umí doc. Robejšek. Takovým osvěžením je i rozhovor „Stavět si proti sobě Rusko je naprosto absurdní“. S některými pasážemi jeho rozhovoru pro Deník ale souhlasit nikdy nemohu a nebudu.

Viník Drulák? Sobotko-hamáčkovská výzva je směšná

Publikováno 20. 11. 2014

ČTK přinesla zprávu s titulkem „Náměstek Drulák musí respektovat politiku vlády“. V ní premiér Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Hamáček z Washingtonu vyzvali prvního náměstka ministra zahraničí Druláka, aby respektoval politiku vlády v oblasti lidských práv. K té se oba politici během návštěvy USA „důsledně hlásí, stejně jako k odkazu Václava Havla.“ Tak nevím, jestli se smát, nebo plakat.

Jak se vyslovuje impeachment, pane prezidente?

Publikováno 3. 11. 2014

Na sociálních sítích jsem byl vyzván k diskusi o tom, zda naše Ústava zná něco podobného, jako americký impeachment.