Svoboda je „velké zvíře“ v EU | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Svoboda je „velké zvíře“ v EU

Publikováno 21. 5. 2016

21.5.2016 Lidové noviny Blahoslav Hruška

Respektovaný server Politico zařadil lidovce Pavla Svobodu mezi čtyřicet nejvlivnějších europoslanců.

Evropský parlament (EP) je se svými 751 členy po tom čínském a indickém třetí největší sněmovnou světa. Kdyby se ho členské země EU rozhodly zeštíhlit a ponechat v něm jen čtyřicet nejvlivnějších europoslanců, Česko by se přesto neztratilo. Alespoň podle výběru prestižního portálu Politico, který do top 40 evropské sněmovny zařadil právníka Pavla Svobodu (KDU-ČSL).

Čtyřiapadesátiletý odborník na evropské právo a krátce také ministr bez portfeje ve vládě Mirka Topolánka skončil celkově na 21. místě, a to v kategorii „velkých zvířat“. Sem web Politico zařadil politiky, kteří sice neoplývají velkými kontakty mimo evropskou sněmovnu, v rámci EP ale hrají významnou roli. Kromě Svobody v této kategorii skončila například také Němka Ingeborg Grässleová, která z pozice šéfky rozpočtového výboru dbá mimo jiné na rozdělování evropských dotací.

Jediný Čech

Svoboda je v žebříčku, který se snaží podchytit bruselský vztahový matrix, jediným Čechem. A jako jediný Čech se také před dvěma lety dostal do čela výboru EP – šéfuje výboru pro právní záležitosti. Ten sice na rozdíl třeba od hospodářského nebo rozpočtového nepatří mezi ty nejprestižnější, jeho role ale zejména po přijetí Lisabonské smlouvy vzrostla. Zabývá se přípravou nové legislativy a oblastmi, které nespadají přímo pod unijní právo, je ale třeba zajistit jejich uznávání. Spadají sem firemní bankroty, ale třeba i sňatky.
Sám Svoboda bere zařazení mezi „velká zvířata“ v Evropském parlamentu s rezervou. „Inu, každého chlapa pošimrá ješitnost, když se mu něco takového stane. Ale už jsem toho v politice zažil hodně, všechna sláva polní tráva. Prostě moc je prchavá záležitost,“ řekl LN. Na druhou stranu podle něj žebříček není postavený na vodě a má svou vypovídající hodnotu.

„Politico založili elitní žurnalisté z Washington Post a ti určitě nějakou metodologii měli. Američané jsou lidé praktičtí a na honosně znějící tituly moc nedají, takže určitě vážili jen reálný vliv na rozhodování v Evropě,“ dodává Svoboda.

Své jméno v top 40 dává český europoslanec do souvislosti právě s funkcí předsedy právního výboru. „Naše agenda je pestrá – od reformy autorského práva přes zavádění digitální ekonomiky až po robotické právo a TTIP. Čili vliv na směr, kterým se pravidla Unie ubírají, tu opravdu je,“ uzavírá Svoboda.

Východ stále na chvostu

A kdo podle serveru Politico patří mezi absolutní vlivovou špičku v Evropském parlamentu?
Nepřekvapí, že v čele tabulky stojí německý sociální demokrat Martin Schulz, který evropské sněmovně šéfuje. Druhou příčku obsadila Marine Le Penová, jež platí za neformální mluvčí krajní pravicevBruselu. Třetímnejvlivnějším poslancem EP je podle webu Politico Belgičan Guy Verhofstadt, šéf evropských liberálních demokratů (ALDE), který je známý svou dovedností shánět hlasy napříč politickým spektrem. Výběr top 40 jinak potvrzuje tezi o německé dominanci ve strukturách EU. Ze čtyřicítky nejvlivnějších europoslanců je celých šestnáct z Německa. S velkým odstupem jsou druhou nejčastější národností Britové s pěti místy v horních čtyřiceti.

Nakonec i Politico došlo k tomu, že země často označované jako „nové“ či „východní“ hrají v EU stále jen druhé housle. Včetně Svobody je ve výběru jen sedm poslanců, kteří zastupují někdejší „východní blok“.

Popularita EP je na dně

Zatímco samotné zařazení do žebříčku čtyřiceti nejvlivnějších europoslanců může Svobodu těšit, na českou veřejnost to budemít patrně vliv nulový.
Evropskému parlamentu jako instituci důvěřuje podle březnového průzkumu agentury STEM pouze čtvrtina Čechů. To je vůbec nejméně za více než deset let, co agentura oblibu politických institucí měří.

Vlivní v Bruselu Prestižní zpravodajský server Politico, znalý vnitřních poměrů v institucích EU, sestavil žebříček 40 nejvlivnějších poslanců Evropského parlamentu, na který zařadil i českého poslance Pavla Svobodu (KDU-ČSL).