Viník Drulák? Sobotko-hamáčkovská výzva je směšná | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Viník Drulák? Sobotko-hamáčkovská výzva je směšná

Publikováno 20. 11. 2014

ČTK přinesla zprávu s titulkem „Náměstek Drulák musí respektovat politiku vlády“. V ní premiér Sobotka a předseda Poslanecké sněmovny Hamáček z Washingtonu vyzvali prvního náměstka ministra zahraničí Druláka, aby respektoval politiku vlády v oblasti lidských práv. K té se oba politici během návštěvy USA „důsledně hlásí, stejně jako k odkazu Václava Havla.“ Tak nevím, jestli se smát, nebo plakat.

Trocha nedávné historie: jak informovala v LN Kateřina Šafaříková, oba uvedení politici dostali ve Washingtonu pořádný kartáč za odklon od havlovské lidskoprávní politiky, nejen diplomatickou pochvalu, že Česko boxuje v oblasti lidských práv nad svojí váhovou kategorií, což se ostatně zjevně vztahuje k minulosti.

Stalo se tak poté, co prezident Zeman vlezl kamsi Rusku i Číně, ať už z důvodů naděje na byznys (Čína) či důvodů jiných, které nechci domýšlet (Rusko). Ovšem i Sobotka či Hamáček se rádi se Zemanem svezli: na jejich postoji např. k ukrajinské krizi je to zjevné.

V mezích zákona padajícího lejna byl za viníka označen Drulák. Ten se stal symbolem odklonu, protože ho naformuloval na papír změnou zahraničněpolitické doktríny ČR, ale také se zasadil o její promítnutí do rozpočtu MZV. Výše uvedené příklady ukazují, že vláda si Drulákovu doktrínu osvojila, takže není proč kárat Druláka. Anebo chce vláda říci, že Drulák, kterého si ministr Zaorálek přivedl, jedná proti intencím vlády a svého ministra? Z obou těchto pohledů je sobotko-hamáčkovská výzva směšná. Označen ale nebyl ani prezident Zeman, na to oba jmenovaní účastníci zájezdu do Washingtonu zjevně nemají odvahu.

Co bude dál? Napíšeme Číňanům, že odvoláváme Zaorálkův dubnový podpis pod čínsko-českým normalizačním prohlášením ministrů zahraničí a rušíme již proběhlou prezidentskou návštěvu Číny? Zruší Hrad pozvání Putina do ČR? Dodáme zbraně Ukrajině? Vyhodíme Druláka? Anebo zvolíme tradiční českou třetí cestu a neuděláme nic, čímž opět naplníme naši švejkovskou definici „Das ganze tschechische Volk ist eine Simulantenbande“?

I zde platí biblické: po ovoci poznáte je.

Škoda, že si pro lidskoprávní lekci u příležitosti 25 let od sametové revoluce musíme jezdit do USA, že nemohla být vyslyšena silná vnitřní kritika zevnitř vlády (KDU-ČSL). Byl bych raději, kdyby se naši vrcholní představitelé hlásili k havlovskému odkazu z vlastního přesvědčení, ne až po výprasku v cizině.

 

Psáno pro Echo24.cz