Papež sjednotitel | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Papež sjednotitel

Publikováno 27. 11. 2014

Dne 25.11.2014 papež po 26 letech navštívil Evropský parlament. Historický den pro Evropu. Všude jsme pocítili bezprecedentní bezpečnostní opatření. Parlamentem koloval protestní e-mail, obviňující předsedu Evropského parlamentu (EP), že pozváním papeže porušil čl. 17 Lisabonské smlouvy (SEU), zajišťující sekulární povahu Evropského parlamentu. Lidé se hádali mailem i face to face.

Nakonec ale bylo všechno jinak.
Překvapivě dobrou předehru udělal papeži socialista předseda EP Schultz, když otevřeně řekl, že Evropa je dnes dezorientovaná a EP očekává něco v tomto směru od papeže. 
Papež mluvil o řadě témat, ale všechna měla společný jmenovatel: důstojnost člověka. Mluvil o lidských právech, která musejí být chápána v kontextu společného dobra, nejen jako individualistická privilegia. Mluvil o právech, k nimž se neuvádějí odpovídající povinnosti, o rodině, o ochraně životního prostředí, o imigraci, o potřebě návratu k duchovním kořenům, bez nichž Evropa bude stárnoucí planý kontinent, o potřebě Evropy sjednocené. 

Jeho projev ale najednou nerozděloval, ale nějak léčivě spojoval – levici s pravicí, nacionalisty s federalisty, liberály s konzervatisty. Po 40 minutách mu odpověděl neuvěřitelně dlouhotrvající potlesk vestoje, a to i od komunistů, socialistů, zelených či nácků a la Farage. Projev v EP je zaznamenán zde http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21141
následný projev v Radě Evropy (vedlejší budova) zde http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=21142

Navečer jsem měl pak vstup do Českého rozhlasu na téma papežské návštěvy spolu s europoslancem Maštálkou (KSČM): média milují diskutéry z opačných názorových pólů a jistě se všichni těšili, jak to za papežovu návštěvu schytám. Tentokrát se stalo ale něco divného: komunista Maštálka papeže chválil tak horoucně, že kdybych to udělal já, tak mě jako katolíka liberální média sežerou zaživa. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz měl pravdu: Evropa je dezorientovaná. Když i komunisti chválí papeže, tak už je možné úplně všechno :-)

 

Psáno pro Aktuálně.cz