Každý má tu svou, Putin Komsomolskou | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Každý má tu svou, Putin Komsomolskou

Publikováno 13. 1. 2015

Připadám si jako ve filmu pro pamětníky. Ale alespoň nemusíme mládeži vysvětlovat, jak vypadala sovětská propaganda, mají to jako přes kopírák naživo: za útok na Charlie Hebdo mohou Američané.

Hned po atentátech se v Komsomolské pravdě a na televizní stanici LIFE NEWS objevil analytik Alexej Martynov, šéf moskevského Mezinárodního institutu pro nové státy, který byl založen po ruské invazi do Gruzie v roce 2008. Náplň práce tohoto institutu tvoří mimo jiné promo oblastí Abcházie a Jižní Osetie, které Rusko odebralo Gruzii.

Alexej Martynov nám v ruských médiích sdělil, že za útoky na Charlie Hebdo stojí Spojené státy. Zatímco oficiální tiskové zprávy Kremlu útoky odsoudily, sociální sítě a Putinem živená média rozvíjejí konspirační teorie o sto šest. V tom se nápadně shodují s tvrzeními některých muslimských předáků, kteří ovšem za útoky vidí nejen USA, ale navíc i Mossad, což si Moskva zatím nedovolí. Moskva tedy argumentačně podporuje islamistické extrémisty, to něco vypovídá o tom, do jaké míry kdo sdílí naše západní hodnoty tolerance, lidských práv a svobody.

Máme tedy studenou válku ve verzi 2.0. Smutná na celé věci je krátkozrakost. Země jako Rusko, Evropa a USA by v otázce boje proti terorismu měly maximálně spolupracovat a ne si ukazovat svaly a být nejednotní, protože v boji proti islamistům hrozí všem uvedeným zemím zásadní konflikt a škody. 

Rusko se Evropě v posledních deseti letech vzdálilo nejen politicky, ale i geograficky. Jako když se v období Křídy rozdělila Pangea, kontinent odplouvá a vyvíjejí se na něm izolované druhy fauny a flóry. Špatná zpráva pro Evropu, dobrá zpráva pro islamistické teroristy.
 

 

Psáno pro Aktuálně.cz