PaNaPr aneb o jistém papíru z Kyjeva | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

PaNaPr aneb o jistém papíru z Kyjeva

Publikováno 7. 3. 2015

O toaletních papírech a evropských národech.

Kyjev nežije úplně normálním životem: seznamy padlých či nezvěstných jsou vylepeny na ulicích a náměstích, v kostelech jsou výzvy k finanční podpoře ukrajinské armády i k povinnosti mužů k vojenské službě. Přesto jsem právě v Kyjevě také narazil na nejlepší (a levnou) kavárnu – čokoládovnu v životě, např. poprvé jsem si míchal skvělou horkou čokoládu svitkem skořice. Ta kavárna leží pod Andrejevským spuskem, kyjevským Montmartrem. A právě tam jsem si koupil zajímavý suvenýr.

Toaletní papír potištěný obrazem Putina. Řekl jsem si, že když mají Ukrajinci ještě humor, tak to je dobré znamení. Také jsem si představoval, jak pobavím přátele doma, když se s nimi o pár rolí podělím. Ano, uznávám, je to dětinské, ale kdo z nás by odolal?

Jenže přišlo překvapení: Ukázalo se, že potištěno je jen první kolo papíru navrchu, dál nic. Zbytek role byl bílý.

Přišlo mi toho malého podvůdku líto: Co si turista-spojenec o kyjevských pomyslí? Bible říká, že kdo není věrný v maličkostech, není věrný ani ve velkých věcech, ale tahat do diskuze o papíru Bibli ? Za našich mladých let se tomuto papíru říkalo PaNaPr, z vrozené slušnosti nepíšu vysvětlivku.

Pak jsem to vzal s humorem. Nakonec které národy v Evropě jsou důkladné, disciplinované a nešidí turisty? Snad jen Němci a Rakušané, budiž jim za to sláva. Ti by papír ještě prodávali ve dvou provedeních – nový s Putinem a recyklovaný se Stalinem na zadní straně.

Francouzi by nejspíš udělali neřestně drahou sérii pro snoby se zlatým okrajem a Italové by dodali papír jednovrstvý, zato s Bepe Grillem v Putinově objetí. Řekové by ho vytiskli pouze v případě, že by na něj byla vypsána eurodotace. A v Praze by možná ukradli dodací list a prodali náklad dvakrát, zato by na roli uprostřed –poslušni podnikavého českého ducha - vytiskli stírací los se slosovací soutěží o večeři s prezidentským párem. Je dobře, že jsme v té Evropě tak hezky různí.