Blíží se srpen. Kam pojedou letos ruská vojska na dovolenou? | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Blíží se srpen. Kam pojedou letos ruská vojska na dovolenou?

Publikováno 22. 7. 2015

Ruští vojáci jezdí pravidelně v srpnu na zahraniční dovolenou - srpen 1968 Československo, 2008 Gruzie, 2014 Krym.

Jistě i letos budou vyjíždět za nevšedními zážitky do ciziny a navštíví některé z rekreačních letovisek líbezných sousedních zemí.

Už maršál Žukov přišel na to, že dlouhá léta povalování se v kasárnách mají na psychický stav branců devastující účinky a zavedl „zážitkovou turistiku“. První dovolená se nevydařila, byla brancům udělena v říjnu 1956 a počasí již v Budapešti tou dobou není zrovna nejpěknější.

Srpen se osvědčil mnohem lépe. V Praze se všem líbilo - i když se někteří z přiložených mapiček mylně domnívali, že jsou v Suezu. V Gruzii bylo v srpnu také pěkně, hodně vína a ovoce, též krajina pěkná a ubytování na úrovni. Zatím nejméně komfortní byl lázeňský pobyt na Krymu a na Donbase, kde je koncem léta jednak strašné vedro a za druhé je tam mizerné ubytování. Ukrajinci měli navíc tu drzost, že byli nepohostinní a někteří dokonce stříleli.

Na ten mizerný komfort to byla dovolená příšerně drahá a mnozí hoteliéři požadovali platit kromě ceny za pokoje ještě potraviny, platy a penze, s čímž se původně nepočítalo.

Letos je třeba vyrazit někam, kde není horko a kde nežijí lidé. Když se podíváme na mapu, mohl by být vhodný norský národní park Varangerhalvøya nedaleko od švédských a finských hranic. Je tam chladněji, břehy omývá Barentsovo moře a v něm si ruské ponorky rády hrají. Tedy pokud je právě nemusí tahat ze dna Norové i s mrtvými dovolenkáři.