Situace křesťanů ve světě je horší než kdykoliv v minulosti | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Situace křesťanů ve světě je horší než kdykoliv v minulosti

Publikováno 5. 12. 2017

V Knihovně Václava Havla v Praze se 10. listopadu 2017 konala z iniciativy europoslance za KDU-ČSL/ELS Pavla Svobody konference na téma pronásledování křesťanů ve světě (jak podporuje EU svobodu vyznání), jejíž cílem bylo nejen upozornit na situaci trpících křesťanů ve světě, ale vyvolat i širokou diskuzi v české společnosti. Na organizaci konference se podílel také IKDP.

Program konference byl rozdělen na dva panely – fakta a svědectví. V rámci prvního panelu promluvil zvláštní zmocněnec EU pro podporu svobody vyznání mimo země EU Ján Figeľ, John Pontifex, vedoucí tiskového oddělení Církve v nouzi (Aid to the Church in Need) a Kristina Koldinskáz Komunity Sant’Egidio. V druhém panelu si přítomní mohli vyslechnout velmi silná svědectví tří křesťanů z krajin s extrémní mírou pronásledování: Timothyho ze Severní Koreje, P. Ziada Hilala ze Sýrie a českého humanitárního pracovníka Petra Jaška, který byl vězněn v Súdánu.

Na konferenci byl také prezentován nový dokument organizace Církev v nouzi „Pronásledovaní a zapomenutí? Zpráva o křesťanech utlačovaných pro svou víru 2015-2017“, který mapuje situaci ve všech zemích s vysokou mírou pronásledování. Podle dokumentu se stav za poslední dva roky dramaticky zhoršil.