Brexit je proti českému zájmu | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Brexit je proti českému zájmu

Publikováno 22. 6. 2016

Nedávný průzkum ukázal, že zatímco 60% Čechů je proti brexitu, 22% je pro a 18% je to jedno (zde). Téměř čtyřiceti procentům populace je tedy český ekonomický zájem, jímž je setrvání Spojeného království (UK) v EU, úplně ukradený.

Český zájem na setrvání UK v EU nevyplývá jen z geopolitických úvah, ale i z ekonomických čísel. Studie o tom, že brexit by nás, Čechy (a Moravany a Slezany) stál miliardy, je k dispozici (zde). To, co ve veřejném prostoru provozujeme na téma brexit, je čirý ekonomický masochismus. Zastánci této pozice prý pocházejí hlavně z řad voličů ODS a Úsvitu.

Můžete správně namítnout, že existují i jiné hodnoty, než peníze. To je jistě pravda z pohledu Britů,​ ​ale z pohledu českých zájmů v této věci? Oslabení EU není českým zájmem, protože to znamená​ ​oslabení nás samotných ekonomicky i politicky, a brexit oslabení​ zbytku ​ EU znamená.

Zajímalo by mě, zda ti, kdo se dovolávají i jiných hodnot než peněz z Unie (a já mezi ně obecně patřím), stejně pevně stojí i za protiruskými sankcemi EU kvůli okupaci částí Ukrajiny, i když ty sankce poškozují české zemědělce.

Mám o tom silné pochybnosti, protože brexit je mj. velkým ruským zájmem, neboť poškozuje EU a její soudržnost. Nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že čeští brexitáři patří do značné míry do proputinovského tábora.

Dobrá zpráva z toho shora uvedeného průzkumu tedy alespoň je, že si 60% našich spoluobčanů si uchovalo chladnou hlavu a nenechá se zmítat emocemi.