Neznalosti Martina Pánka | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Neznalosti Martina Pánka

Publikováno 4. 7. 2016

Na sociálních sítích je některými brexitovými příznivci šířen příspěvek z blogu Martina Pánka nazvaný Omyly europoslance Zdechovského (zde). Musím podotknout, že sebevědomí autorovi nechybí, základní znalosti však ano. Dovoluji si tedy jen na prvním odstavci jeho článku názorně ukázat, o jaký typ informací se jedná a jaké bludy šíří mezi veřejnost.

Autor zpochybňuje nejen výrok europoslance Zdechovského, ale i řady renomovaných ekonomů, že brexit způsobí Británii ekonomické či politické škody. Zajímalo by mě, za co tedy považuje pokles libry (ta mimochodem padala již před referendem) nebo omezení investic. Na pořadu dne jsou totiž i úvahy o rozpadu království, což by přineslo i řadu bezpečnostních rizik. Proč by pak nějaká Anglie a Wales s 56 miliony obyvatel měly mít místo stálého člena v Radě bezpečnosti OSN? Nehledě na to, že národ je emočně rozpolcený a plný xenofobie. To asi panu Pánkovi také nevadí.

Velká Británie prý všechny škody vykompenzuje (ty ovšem podle autora nenastanou) dohodami o volném obchodu mj. s USA. Autor zde odkazuje na návrh takovéto dohody v americkém kongresu. V rámci objektivity by se však slušelo uvést, že hlavní vyjednavač pro mezinárodní obchod to striktně odmítá. Není prý politikou USA dělat takové dohody s jednotlivými zeměmi, ale s bloky zemí (zde). Nicméně zvláštní vztah USA - UK by jistě mohl být důvodem k výjimce z takové politiky. To však jen za předpokladu, že v budoucnu vůbec nějaké Spojené království bude!

Autor se dále raduje, že již týden po referendu začala Británie jednat s 11 zeměmi o budoucích obchodních dohodách. Vážně? To mě poněkud udivuje, když ještě oficiálně odchod z EU neohlásila. Zatím se neví, co z Británie zbude. Neví se ani, jaký bude další vztah mezi EU a UK a povinnosti z toho pro Británii vyplývající. A to se nevyjasní dříve, než nastoupí nový premiér. Takže pokud se nějaká jednání vedou, asi nebudou nijak zásadní. No a v neposlední řadě Island prý navrhuje přijmout UK do EFTA, která má dohody se 38 zeměmi. Autor implikuje, že vstupem do EFTA se UK stane smluvní stranou těchto dohod. To je ale hluboký omyl! I z odkazu, na který autor upozorňuje, je patrné, že EFTA žádné mezinárodní dohody neuzavírá, ty uzavírají pouze její jednotlivé státy. Takže zase nic!

Tolik jen k prvnímu odstavci blogu pana Pánka. Čtenáři pochopí, že na napravování celého zbytku autorova blogu nemám nejen čas, ale ani chuť.