Europoslanci požadují silnější zahraniční a obrannou politiku EU | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Europoslanci požadují silnější zahraniční a obrannou politiku EU

Publikováno 18. 12. 2017

Poslanci Evropského parlamentu v průběhu prosincového plenárního zasedání přijali usnesení o tom, že zahraniční a obranná politika EU by měla fungovat na užší spolupráci v rámci států EU v oblasti obrany. EU by měla také rázněji reagovat na mezinárodní hrozby, které ohrožují bezpečnost jako jsou šíření zbraní hromadného ničení, terorismus, hybridní a informační války atd. Všechny tyto výzvy by měly být řešeny silnou a rychlejší diplomatickou reakcí ze strany EU.

Poslanci rovněž podpořili integraci obrany v rámci EU, rozpočet EU na obranu a volný pohyb vojsk členských států. Je podle nich také zapotřebí urychlit rozhodování Rady o společné zahraniční a bezpečnostní politice a požadují, aby Evropská komise vytvořila generální ředitelství pro obranu, které by koordinovalo obranné iniciativy a mimo jiné usnadnilo volný pohyb vojsk a vybavení v rámci EU.

"Silnější společná zahraniční a obranná politika je podle mě krok správným směrem. Není to žádná náhražka NATO, ale pouze její doplnění. Myslím, že od EU se očekává, aby se přesně v takovýchto oblastech, které jsou v našem společném kontinentálním zájmu, angažovala," dodává k usnesení Pavel Svoboda, europoslanec za ELS/KDU-ČSL a předseda právního výboru EP.