Bojí se toho jak Lidl kříže | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Bojí se toho jak Lidl kříže

Publikováno 3. 9. 2017

Aktualizaci českého přísloví vyvolal obchodní řetězec Lidl, když vymazal na reklamních fotografiích křížky z řeckých kostelů. Tato relativní drobnost způsobila mezi lidmi po právu velkou negativní odezvu a má to řadu aspektů kulturních, náboženských i obchodních.

Tak především, prohlášení Lidlu, že jde o výraz jeho náboženské neutrality, je pomýlené. Neutralita znamená přesný opak – nezohledňování, padni, komu padni. K Řecku na kostelících pravoslavné kříže patří, stejně jako na Západě kříže katolické, mešity mají půlměsíc. To, co udělal Lidl, je odstraňování náboženských symbolů, tedy nepřímo propagace ateismu – víry v neexistenci Boha, což je také šíření jisté víry.

Není to ale první případ, kdy soukromá sféra v Evropě zahlazuje křesťanskou tradici Evropy. Připomeňme odstranění křížku ze španělského královského erbu, který má Real Madrid ve svém znaku (přitom „real“ znamená královský).

Akce Lidlu je také ukázkou krize evropské identity. Snaha přepisovat historii a zahlazovat odkazy na křesťanské kořeny kontinentu, o něž se opírá jeho prosperita i to, že je to jedno z nejlepších míst k životu, je dlouhodobě sebevražedné. Každopádně, pokud chtěl Lidl dát islamistům další argument, že západní civilizace je oblast „nevěřící“, kterou je třeba islamizovat, tak se mu to povedlo. Více na mém blogu.