Novinky z Evropy za duben 2019 | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Novinky z Evropy za duben 2019

Publikováno 18. 4. 2019

EU se dohodla s Británií na prodloužení lhůty pro brexit do 31. října
Premiéři a prezidenti 27 zemí EU se dohodli s britskou premiérkou Theresou Mayovou na prodloužení lhůty pro odchod Británie z EU do 31. října. Brexit by mohl nastat i dříve než za šest měsíců, pokud se Mayové podaří prosadit schválení rozlukové dohody v britském parlamentu. Přezkum by měl nastat již v červnu. Prodloužením odkladu brexitu se v Británii budou muset pravděpodobně konat také volby do Evropského parlamentu.
 
Německo prodlužuje o další půlrok kontroly na hranici s Rakouskem
Německo o dalšího půl roku prodlouží kontroly na hranicích s Rakouskem, protože se je stále snaží ilegálně přejít vysoký počet lidí. Německo upozorňuje, že je třeba počítat s případným zesílením proudu migrantů přes východní Středomoří a přes Balkán.
 
Vnitro zřídí kvůli předsednictví komisi pro bezpečnost
Ministerstvo vnitra zřídí v souvislosti s předsednictvím České republiky v EU ve druhé polovině roku 2022 komisi, která má za úkol zajistit hladký průběh akcí v daném období. Vzniknout má do konce letošního roku. Počítá se zatím s konáním 81 akcí po celém Česku.
 
EU žádá ukončení kybernetických útoků, dění sleduje s obavami
Evropská unie a její členské státy vyzvaly „příslušné aktéry", aby přestali s nepřátelským počítačovými útoky. Rostoucí počet činností snažících se podrývat celistvost, bezpečnost a hospodářství Unie sleduje osmadvacítka podle ní s obavami.
 
Státy EU chtějí zahájit obchodní jednání s USA
Členské země Evropské unie se předběžně dohodly na zahájení oficiálních obchodních rozhovorů se Spojenými státy s cílem urovnat problémy ve vzájemných obchodních vztazích.
 
Politico: Populisté před volbami do EP zaplavují sociální média
Nezanedbatelnou část diskuse na sociálních sítích před květnovými volbami do Evropského parlamentu opanuje prostřednictvím horečného zveřejňování příspěvků malý počet uživatelů a účtů nakloněných populistickým stranám. Vyplývá to z průzkumu společnosti Alto Analytics, na který upozornil server Politico. Fakt, že tak malý počet účtů dokáže nějaké politické sdělení nebo postoj takovou měrou posílit, vzbuzuje obavy z možné manipulace diskuse na internetu, píše Politico.
 
O místa 21 českých europoslanců se uchází 844 kandidátů
O místa 21 evropských poslanců za Česko se letos hlásí 844 kandidátů. Na jedno europoslanecké křeslo tak připadá zhruba 40 adeptů. Počet letošních uchazečů je o něco nižší než při minulých volbách do Evropského parlamentu před pěti lety. Tehdy jich bylo zaregistrováno 857. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.
 
Pavel Svoboda, europoslanec