Novinky z Evropy za leden 2019 | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Novinky z Evropy za leden 2019

Publikováno 31. 1. 2019

Novinky z Evropy očima europoslance
Leden 2019

Starosta města Gdaňsk podlehl následkům útoku mladého Poláka
Starosta severopolského přístavního města Gdaňsku Pawel Adamowicz 14. ledna podlehl následkům útoku mladého Poláka, při kterém politik utrpěl vážná poranění srdce. Útočníkovi psychiatr diagnostikoval paranoidní schizofrenii, některá médiá ale mluví o tom, že měl politický motiv. Předseda Evropské rady Donald Tusk vydal prohlášení, ve kterém starostu označil za "muže svobody", byl totiž jedním ze zakladatelů polského protikomunistického hnutí Solidarita. Prezident Duda vyzval Poláky k národnímu pochodu proti násilí.

Začíná půlroční rumunské předsednictví v Radě EU
Předsednickou zemí Evropské unie se od 1. ledna na šest měsíců stává Rumunsko, pro které půjde o premiéru v této roli. Rumunské předsednictví jako své priority uvádí snahu překonávat regionální rozpory v Evropě, podporu konkurenceschopnosti EU, ale také lepší vnitřní i vnější bezpečnost bloku. Rumunsko může také výrazněji posunout diskuzi o spolupráci EU se zeměmi západního Balkánu, zejména s Makedonií a Albánií.

Většina Evropanů si poprvé myslí, že jejich hlas má v EU váhu
Počet Evropanů, kteří vnímají EU pozitivně, je nejvyšší za posledních 10 let. Vyplývá to z posledního průzkumu Eurobarometr, který byl zveřejněn 21. prosince 2018. Poprvé si podle něj také většina občanů EU myslí, že jejich hlas má váhu. Nejvyšší podíl těchto respondentů je v Dánsku (73 %), Švédsku (71 %) a Německu (70 %). Naopak nejvíce lidí je opačného názoru v Řecku (79 %), České republice a na Kypru (shodně 72 %).

Průzkum před volbami: Evropany nejvíce trápí migrace a bezpečnost
Podle průzkumu serveru Politico.eu se v souvislosti s blížícími se evropskými volbami voliči napříč EU shodují, je společná obava ze zranitelnosti před nadcházejícími volbami a nejistoty související s migrací. Češi také jako klíčové téma považují kontrolu vnějších hranic a terorismus.

Státy EU posílí spolupráci v boji s dezinformacemi před eurovolbami
Rychlé sdílení informací, a tedy rychlejší reakce, má státům EU pomoci čelit případné dezinformační kampani před květnovými volbami do europarlamentu. V Bruselu se na tom shodli ministři členských zemí Unie odpovědní za evropskou problematiku.

Společná měna euro slaví 20 let od svého vzniku
1. ledna 1999 se začala používat společná evropská měna, euro. Euro tak již dvě dekády usnadňuje cestování, obchod, finanční transakce a usnadňuje hospodářskou soutěž, a to nejen v zemích platících eurem, ale i mimo ni. Dnes má eurozóna 19 členů, další dva státy (Rumunsko, Bulharsko) budou přistupovat. Euro je měnou nejen eurozóny, ale – často neoficiálně – i jiných zemí, a to i mimo Evropu.

Tituly evropských měst kultury přebírají Plovdiv a Matera
Od 1. ledna 2019 jsou držiteli titulu Evropské hlavní město kultury jihoitalská Matera a bulharské město Plovdiv. Titul hlavní město kultury je každoročně udělován Evropskou komisí a Evropským parlamentem jednomu či dvěma evropským městům. Ty poté mají v příslušném roce možnost široké veřejnosti představit svůj kulturní život a kulturní rozvoj.

Pavel Svoboda, europoslanec