Novinky z Evropy za prosinec 2018 | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Novinky z Evropy za prosinec 2018

Publikováno 4. 1. 2019

Novinky z Evropy očima europoslance
Prosinec 2018
 
Erasmus v Británii se pro české studenty po brexitu nezmění
Čeští studenti v rámci programu Erasmus+ budou i po brexitu vyjíždět do Velké Británie za stejných podmínek jako dosud. Na vyplácení stipendií se pro studenty do roku 2020 nic nemění.
 
Itálie upraví návrh rozpočtu, schodek na příští rok se sníží
Evropská komise nedávno vytkla Itálii, že návrh jejího rozpočtu zásadně nesplňuje podmínky kladené na státy eurozóny, pokud jde o veřejný dluh. Itálie ustoupila těmto výtkám a rozpočtový schodek pro příští rok sníží na 2,04 % hrubého domácího produktu (HDP) z dříve plánovaných 2,4 %.
 
Evropský parlament schválil rozpočet EU na rok 2019
Evropský parlament schválil 12.12.2018 rozpočet EU na rok 2019 ve výši 148,2 mld. eur (zhruba 3,8 bilionu Kč), což představuje nárůst o 2,4 % oproti letošnímu roku.
 
Rumunsko chce přijmout euro
Nedávno záměr přijmout euro oznámilo Bulharsko, nyní tak chce učinit i Rumunsko, a to do roku 2024, jak oznámila premiérka a bývalá europoslankyně Viorica Dancilaová. Rumunsko se mj. ujme půlročního předsednictví EU od ledna 2019. Hlavní cíl nadcházejícího rumunského předsednictví EU je snížit napětí mezi starými a novými členskými zeměmi.
 
Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Japonskem
EP výraznou většinou schválil obchodní dohodu s Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o volném obchodu, jakou kdy EU uzavřela. Pakt odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu a zahrne zhruba třetinu celosvětové ekonomiky (HDP) a 600 milionů lidí. Pokud dohodu ratifikují ministři členských zemí, mohla by vstoupit v platnost začátkem února. Máte-li v úmyslu koupit si japonské auto, na chvilku to odložte, dosud je dovoz aut z Japonska zatížen clem ve výši 10%.
 
Mayová bude dál usilovat o záruky k irské pojistce
Lídři 27 zemí Evropské unie na summitu v Bruselu 13. prosince britské premiérce Therese Mayové potvrdili, že žádné další jednání o dohodě o vystoupení nebude. Aktuální návrh buď bude přijat, anebo nastane brexit bez dohody. Mayová bude v Evropské unii usilovat alespoň o další záruky týkající se sporné irské pojistky, která je součástí dohody o vystoupení Británie z EU. Irská pojistka je navrhovaný prozatímní celní režim na irské a severoirské hranici, který má do doby uzavření smlouvy o novém vztahu EU – Británie zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskem a Británií a zajistit plynulé cestování a pohyb zboží mezi oběma státy. Britský parlament měl o dohodě hlasovat už  11. prosince. Vláda se ale kvůli očekávanému fiasku na poslední chvíli rozhodla hlasování odložit, uskuteční se nejdříve v lednu 2019. Poté musí dohodu ještě schválit Evropský parlament.

Pavel Svoboda, europoslanec