Spojené království – náš budoucí konkurent | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Spojené království – náš budoucí konkurent

Publikováno 22. 11. 2018

Evropská unie prý trestá Británii za brexit. EU by měla Británii ustoupit, abychom je neztratili. Výroky tohoto typu mi připadají masochistické a navíc ukazují, jak málo se někteří z nás s EU identifikují.

Izrael je tam, kde je, protože se posledních 70 let staral o Izrael, a Palestina je tam, kde je, protože se posledních 70 let starala o Izrael. Tento polovtip mě napadá, když čtu řádky o tom, že EU je na Spojené království („UK“) při jednáních příliš tvrdá. Unie, což jsme my, ale nedělá nic jiného než UK: hájíme svoje zájmy.

UK se samo rozhodlo EU opustit a na nás je, abychom to respektovali, ne abychom to Británii ulehčovali k vlastní újmě. EU a jejich 27 členských států má zájem na co nejužších vztazích s UK i po brexitu, ale jsou to Britové, kteří to odmítají: ne EU, to oni odmítají např. celní unii, která by zajistila co nejplynulejší obchod zbožím.

Zásadně nelze ale Britům dovolit vybírání třešniček na dortu, získávat práva bez odpovídajících povinností: za asymetrický vstup na vnitřní trh EU se platí, příkladem je norský model. Ale hlavně, Británie je napříště náš konkurent a podle toho se musíme chovat. Proto výroky typu: „Dovolím si tvrdit, že by se tolik nestalo, kdyby unie víc ustoupila a souhlasila s dohodou, která by pro Brity byla výhodnější,“ nechápu. Tyto výroky podstatě říkají, abychom se my, Česko, slabší část evropské ekonomiky, uskromnili ve prospěch třetího nejbohatšího státu EU – to je masochismus.

Více zde.