Poslední tři dny pro hlasování o zrušení střídání času | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Poslední tři dny pro hlasování o zrušení střídání času

Publikováno 14. 8. 2018

Hlasování o zrušení střídání letního a zimního času končí ve čtvrtek 16. srpna. Zapojte se ještě dnes i Vy, stačí kliknout zde.

Přečtěte si článek, který napsaly Hospodářské noviny o mém návrhu a o historii střídání letního a zimního času, ze kterého zveřejňujeme úryvek:

Do debaty, zda má smysl střídání zachovat, nebo ho zrušit, se letos vložila Evropská komise a Evropský parlament.

Vyzvaly všechny zájemce, aby se do čtvrtka 16. srpna v on-line dotazníku vyslovili, zda dvojí čas nadále chtějí či nikoliv.

Skupina poslanců Evropského parlamentu vypracovala návrh na zrušení letního času. Parlament Evropskou komisi pověřil, aby vyhodnotila přínosy střídání času a případně rozhodla o tom, zda má smysl v této praxi pokračovat. Zajedno jsou všichni v tom, že členské země EU musí postupovat společně. Buď všichni letní čas zruší, nebo ho všichni zachovají. Pokud by se někdo rozhodl tak a druhý onak, vznikl by chaos a problémy v dopravě i obchodě.

Diskuse se vede o dvou věcech. Zaprvé zda má v současnosti ještě smysl střídání letního a zimního času kvůli energetickým úsporám. A zadruhé zda má negativní vliv na lidské zdraví. Reakce na samotnou diskusi jsou rozdílné: někdo ji vítá, někdo dlouhodobě považuje střídání času za pseudoprobém a nicotnost, se kterou je zbytečné čas ztrácet.


Mezi iniciátory změny současného stavu, který platí v Evropské unii a okolních zemích od roku 1996, je europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL). Hospodářským novinám řekl, že názor na škodlivost střídání letního a zimního času podporuje řada odborných studií.

"Střídání časů nenaplnilo svůj původní účel: šetření energie. Ukázalo se, že to, co se ušetří na světle, se utratí za topení. Podle některých chronobiologů má až dvacet procent populace kvůli změně času zdravotní problémy. Nejvíc trpí autisté, starší lidé a děti. Různé studie také ukázaly, že změna času se podepsala na nárůstu dopravních nehod ve dnech po změně až o třicet procent. Důvodem je, že lidé mají problémy se spánkem a koncentrací. Změna také aktivuje civilizační nemoci: cukrovku, deprese, špatné spaní. Zaměstnanci pracují méně efektivně, podniky pracující na směny mají administrativu navíc," tvrdí Svoboda.

"Historicky se přidal letní čas, takže člověka by logicky napadlo, že se ponechá čas zimní. Ale od toho je celoevropská veřejná konzultace, kterou vyhlásila Evropská komise. Dosavadní odhady ukazují, že čtyři z pěti Evropanů si přejí zachování letního času," vysvětluje lidovecký europoslanec.

Celý článek si můžete přečíst na webu Hospodářských novin.