Obchodní válka mezi EU a USA bude testem evropské jednoty. | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Obchodní válka mezi EU a USA bude testem evropské jednoty.

Publikováno 17. 6. 2018

Obchodní válka mezi nejbližšími geopolitickými spojenci, to je paradox sám o sobě. Zatímco v bezpečnostní oblasti mají vzájemné vztahy spíše tendenci posilovat, mezinárodní obchod jako by s tím vůbec nesouvisel. I když jsme teprve na začátku této nové kapitoly, jistá poučení se nabízejí již nyní.

Z právního pohledu je východiskem řešení této peripetie skutečnost, že na evropské straně mezinárodní obchod (včetně např. přímých investic) spadá do výlučné pravomoci Unie. Důvod je jasný a můžeme ho nazývat jakousi „množstevní slevou“. Půlmiliardová entita EU získává beze sporu lepší smluvní podmínky než každý stát samostatně.

Z ekonomického pohledu jsou USA a EU největšími světovými obchodníky i investory, a to jak sobě navzájem, tak i pro většinu třetích zemí. Obchodní výměna mezi EU a USA činí cca 700 miliard eur ročně, což je přibližně 2 miliard eur za jeden den. Vzájemné přímé investice dosahují výše téměř 3 bilionů eur. EU a USA společně vytvářejí téměř polovinu světového HDP a skoro 1/3 světového obchodu.

Celý komentář na serveru info.cz.