Posílení kybernetické bezpečnosti a užší spolupráce s NATO | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Posílení kybernetické bezpečnosti a užší spolupráce s NATO

Publikováno 14. 6. 2018

Poslanci Evropského parlamentu na svém červnovém zasedání schválili usnesení, ve kterém vyzývají posílení kybernetické bezpečnosti. EU by měla zřídit týmy rychlé reakce schopné zasáhnout proti novým hrozbám, které přicházejí z Ruska, Číny nebo Severní Koreje. EP navrhl v této věci rovněž prohloubit spolupráci mezi EU a Severoatlantickou aliancí.
 
Příčinou současné kybernetické zranitelnosti je podle europoslanců především roztříštěnost evropských obranných strategií a kapacit, a je tedy nutné zlepšit schopnost ozbrojených sil spolupracovat a posílit vzájemnou součinnost v oblasti kybernetické obrany na úrovni EU, se Severoatlantickou aliancí a dalšími partnery. 
 
„Parlament také požaduje zintenzivnění spolupráce EU a NATO nejen v oblasti kybernetické obrany, ale i strategické komunikace a boje proti terorismu či neregulérní migraci. To samozřejmě povede k zajištění větší bezpečnosti v Evropě,"komentuje usnesení Pavel Svoboda, předseda Výboru pro právní záležitosti EP.„Je také dobře, že parlament nebere na lehkou váhu současné hybridní hrozby a požaduje, aby se o nich mezi občany rozvíjelo společné situační povědomí," dodává český europoslanec.