Může Čech zastupovat Němce? Zatím neuzrál čas | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Může Čech zastupovat Němce? Zatím neuzrál čas

Publikováno 20. 2. 2018

Po odchodu Velké Británie z EU dojde k uvolnění 73 míst v Evropském parlamentu z celkového počtu 751 (to je maximální počet předpokládaný zakládacími smlouvami). Část z uvolněných míst by mohla být použita na "vyspravení" tzv. sestupné přiměřenosti (viz níže), část by zůstala neobsazena a asi 20 míst by mohlo posloužit na tzv. nadnárodní kandidátky. Tedy ty, podle nichž by se volilo v celé EU vedle kandidátek národních.

Nadnárodní kandidátky Evropský parlament na počátku února 2018 odmítl. Já osobně jsem také hlasoval proti návrhu, a to proto, že podle mého názoru negativa zatím převažují nad pozitivity.

Hlavním pozitivem nadnárodních kandidátek je to, že by se debata okolo nich musela točit kolem čistě evropských témat, zatímco kampaň k běžným kandidátkám národních politických stran bohužel akcentuje jen témata vnitrostátní. Pozitivní na návrhu nadnárodních kandidátek je také to, že by lépe odrážely nadnárodní povahu Evropského parlamentu jakožto orgánů EU, v němž se nerozhoduje podle státní příslušnosti poslanců, ale podle příslušnosti politické (občas jsme totiž svědky toho, že národní zájem překrývá politické linie jednotlivých frakcí). V jejich prospěch také hovoří skutečnost, že jste-li konzervativec, bude vás finský konzervativec zastupovat lépe než český komunista.

Celý článek.