Odmítnout vše kolem czexitu | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Odmítnout vše kolem czexitu

Publikováno 19. 2. 2018

Teď, když víme, že propagátoři referenda o czexitu nemají ani ty nejzákladnější znalosti o EU, je třeba odmítnout nejen czexit, nejen referendum o něm, ale i ukončit debatu o samotném referendu. Pokud jde o czexit, byly předloženy jasné argumenty o tom, že výstup ČR z EU by citelně postihl každého jednotlivého občana ekonomicky a jen hlupáci tvrdí opak.

Můžete si vybrat mezi názorem eurofoba Václava Klause ml., že by každý z nás zchudl o třetinu, nebo názorem ekonomů, že bychom přišli o polovinu. Já nechci ani to, ani ono. Jeho otec ex-prezident, slavný výrokem, že něco jako špinavé peníze neexistuje (zde), či promafiánskou amnestií, kterou odsoudil i Okamura, musí být na svého syna pyšný.

Pokud jde o referendum o czexitu, důvodů pro jeho odmítnutí je celá řada. Propagují ho ti, kdo o EU prokazatelně nic nevědí (zde) a lepší alternativu nenabízejí (ponechám stranou chiméru o tom, jak bychom sami skvěle obstáli uprostřed globalizovaného světa). Přitom se na každém kroku potkáváme s něčím, co nám členství v EU zlepšilo. Je to mimo jiné čistší vzduch, čistější voda, opravené domy, silnice a dálnice, studium a práce v zahraničí atd. atd. 17 % našich pracovních míst závisí na vývozu do eurozóny, ale hlavně díky EU máme mír.

Z vlastní zkušenosti také vím, že fungování EU složité, takže – aniž bych podceňoval inteligenci lidí – je to třeba přenechat na posouzení těch, kteří se tomu v rámci zastupitelské demokracie věnují na plný úvazek Navíc jsme uprostřed dezinformační války, která lidem komplikuje ověřování informací.

Celý článek.