Prezidentské volby: mezi odpovědností a sněním | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Prezidentské volby: mezi odpovědností a sněním

Publikováno 8. 1. 2018

Volit současného prezidenta je totiž nezodpovědné. Zdravotně je na tom špatně. Vědomě a cíleně rozděluje společnost. Ústavu vykládá „kreativně“, tedy proti jejímu duchu a v poslední době i liteře (viz úvahy o plnohodnotnosti vlády bez důvěry (zde)). Jednou z hlavních funkcí prezidenta je zastupovat stát navenek, ale naši evropští či američtí partneři a spojenci ho nezvou. Zato jezdí tam, kde se porušují základy západní demokracie – lidská práva, demokracie a právní stát (Rusko nebo Čína). Vynechávám úvahy o vulgárním slovníku, lhaní bez omluvy, alkoholu, nepodřízení se rozsudku soudu apod. Volit Zemana je nezodpovědné.

Odpovědností (a ne sněním) proto myslím pragmatický scénář, který povede ke zvolení slušného kandidáta, jehož jméno podle odhadů zní Drahoš. Pro mnohé, včetně mě, je ale otázkou, zda se nechat svázat odpovědností a pragmatismem, anebo si v prvním kole dovolit snít a volit Pavla Fischera. Znamená to být nezodpovědný? Nezodpovědné by to bylo za situace, kdyby pro druhé kolo Fischer ohrožoval Drahoše – tak tomu ale podle dostupných volebních průzkumů není. Beze snů o lepší budoucnosti bychom ještě stále běhali po pralese s klackem v ruce a kožešinou kolem beder, beze snů bychom ještě žili v totalitě.

Racionálním porovnáním prezidentských pravomocí a profesních zkušeností je to právě Pavel Fischer, který má předpoklad na dobrý výkon prezidentské funkce. Navíc Pavla Fischera znám několik desetiletí osobně, takže mohu dosvědčit, že sázka na jeho osobu není hazard, ale sázka na dobrou jistotu. Ze všech těchto důvodů já v prvním kole budu volit Pavla Fischera. A pokud se Pavlova tyrkysová barva neumístí na předních místech v prvním kole, ve druhém kole budu volit Jiřího Drahoše.