Že má dotaci ve výši 50 milionů na Čapí hnízdo odfinancovat Česká republika, znamená, že chyby při financování projektu, tedy nesplnění jeho podmínek, jsou podstatné, a ne pouze dílčí.
Také to znamená, že panu Babišovi jeho dotaci zaplatí každý z nás.
Značí to rovněž, že obvinění české policie zjevně není neopodstatněné a věcné argumenty očividně existují.
Snaha pana Babiše relativizovat zprávu OLAFu různými podáními ve snaze udělat z OLAFu komplice protibabišovského spiknutí je právně možná, ale úvaha, že OLAF riskuje svoji reputaci kvůli výsledku jedněch voleb v Česku, je skutečně směšná. Kdyby OLAF chtěl situaci u nás ovlivnit, tak zprávu prostě a jednoduše zveřejní.
Proto z pohledu západní politické kultury i stanov ANO pan Babiš vůbec neměl ve volbách kandidovat. Kandidaturou on a jeho voliči přiblížili Česko, co se politické kultury týče, Rusku a jiným východním autoritářským režimům. Rozhodnutí demokratických stran nejít se subjektem ANO a jejím trestně stíhaným lídrem a českým premiérem do vládní koalice je správné a jediné možné řešení. Opak by znamenal přistoupení na tuto politickou "nekulturu".
Kdybychom se drželi západní politické kultury, mohli bychom pozornost a prostor ve zpravodajství věnovat skutečným politickým problémům a výzvám, ne záležitostem, které na Západě vůbec nevznikají: obviněný kandidát prostě nekandiduje, v politice presumpce neviny neplatí.
Hlasování o zbavení imunity pana Babiše a dalších osob v parlamentu ukáže, zda úpadek politické kultury je problém jen pana Babiše a spol., anebo je to problém širší.
První krok k nápravě politické kultury můžeme udělat za pár dní, a to zbavit se prezidenta, který obviněného jmenoval premiérem.