OLAF a Čapí hnízdo | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

OLAF a Čapí hnízdo

Publikováno 5. 1. 2018

Že má dotaci ve výši 50 milionů na Čapí hnízdo odfinancovat Česká republika, znamená, že chyby při financování projektu, tedy nesplnění jeho podmínek, jsou podstatné, a ne pouze dílčí.

Také to znamená, že panu Babišovi jeho dotaci zaplatí každý z nás.

Značí to rovněž, že obvinění české policie zjevně není neopodstatněné a věcné argumenty očividně existují.

Snaha pana Babiše relativizovat zprávu OLAFu různými podáními ve snaze udělat z OLAFu komplice protibabišovského spiknutí je právně možná, ale úvaha, že OLAF riskuje svoji reputaci kvůli výsledku jedněch voleb v Česku, je skutečně směšná. Kdyby OLAF chtěl situaci u nás ovlivnit, tak zprávu prostě a jednoduše zveřejní.

Proto z pohledu západní politické kultury i stanov ANO pan Babiš vůbec neměl ve volbách kandidovat. Kandidaturou on a jeho voliči přiblížili Česko, co se politické kultury týče, Rusku a jiným východním autoritářským režimům. Rozhodnutí demokratických stran nejít se subjektem ANO a jejím trestně stíhaným lídrem a českým premiérem do vládní koalice je správné a jediné možné řešení. Opak by znamenal přistoupení na tuto politickou "nekulturu".

Kdybychom se drželi západní politické kultury, mohli bychom pozornost a prostor ve zpravodajství věnovat skutečným politickým problémům a výzvám, ne záležitostem, které na Západě vůbec nevznikají: obviněný kandidát prostě nekandiduje, v politice presumpce neviny neplatí.

Hlasování o zbavení imunity pana Babiše a dalších osob v parlamentu ukáže, zda úpadek politické kultury je problém jen pana Babiše a spol., anebo je to problém širší.

První krok k nápravě politické kultury můžeme udělat za pár dní, a to zbavit se prezidenta, který obviněného jmenoval premiérem.