Schengen – vánoční dárek před deseti lety | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Schengen – vánoční dárek před deseti lety

Publikováno 21. 12. 2017

Vše se podařilo, a Česká republika se tak 21. prosince 2007 mimo jiné znovu spojila se Slovenskem v jednom prostoru volného pohybu.

Mluvit o členství v Schengenu jako o vánočním dárku je samozřejmě nadsázka. Můžeme však díky tomuto "daru" alespoň zopakovat všechny výhody této spolupráce, kterou bychom měli neustále oceňovat, ale také se pokusit ho pro Českou republiku zachovat i do dalších let.

Nejviditelnějším projevem členství v Schengenu je samozřejmě zrušení kontrol na vnitřních hranicích. Zdaleka však neznamená jen zrušení těchto kontrol. Od samého počátku schengenské spolupráce – což je podstatně názornější označení pro „Schengen“ – byla součinnost států založena na vytvoření a dalším rozvoji tzv. kompenzačních opatření, které měly nahradit zrušené hraniční kontroly. Mezi tato kompenzační opatření patří například posílená policejní spolupráci, která umožňuje výměnu informací o podezřelých osobách (těch, které na území Schengenu pobývají nelegálně). Základním kamenem této spolupráce je Schengenský informační systém – databáze, přístupná 24 hodin denně policejním orgánům všech členských států. Státy Schengenu díky této spolupráci mají daleko lepší přehled o tom, kdo, kdy, kde a jak se na tomto území pohybuje, a to je hlavním předpokladem pro zajištění bezpečnosti. Protože až se znalostí toho, koho hledáme, lže dotyčného zadržet. Na hranicích či jinde.

Aby se Česká republika stala před deseti lety novým členským státem Schengenu nestačilo jen odvolat příslušníky policie z hraničních přechodů. Bylo potřeba zajistit, abychom se stali spolehlivou součástí systému, který zásadním způsobem přispívá k bezpečnosti všech. Dnes můžeme být hrdí nejen na to, že se před deseti lety podařilo do Schengenu vstoupit, ale také na skutečnost, že Česká republika je již deset let hodnotným partnerem ostatních států schengenské spolupráce.

Českým zájmem dnes je rozhodně si členství v Schengenu udržet. A to nejen kvůli zachování pohodlí při cestách do zahraničí, ale především proto, že Česká republika je ekonomicky závislá na volném pohybu zboží s ohledem na propojenost českých firem s firmami v sousedních zemích. ČR rovněž těží z turistického ruchu, který na území EU/Schengenu stoupá i díky možnosti cestování po společném území s jedním „schengenským“ vízem. A v neposlední řadě právě proto, že Schengen neznamená jen volný pohyb, ale jde především o policejní spolupráci, a tudíž větší bezpečí pro všechny občany.