Češi v Bruselu: Zrušme letní čas | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Češi v Bruselu: Zrušme letní čas

Publikováno 25. 3. 2015

25. 3. 2015  Právo  str. 01  Titulní strana

Oldřich Danda

Brusel

Všem, které trápí každoroční střídání letního a zimního času, se blýská na lepší časy. Na půdě Evropského parlamentu začala včera očekávaná diskuse na téma, jak a zda vůbec změnu času v celé Evropě zrušit.
Největší podíl na tom mají čeští lidovci, kteří si problematiku osvojili. Předseda právního výboru EP Pavel Svoboda (KDU-ČSL) inicioval svolání tří výborů parlamentu a pozval různé experty, např. na dopravu, energetiku či zdraví.
Podle Svobody je zrušení střídání času běh na dlouhou trať, ale šance tu je, protože mají řadu příznivců jak v europarlamentu, tak v Evropské komisi, která jediná může s problémem něco udělat.
Pro je podle Svobody např. Alžběta Bieńkowska, polská komisařka pro vnitřní trh, do jejíchž pravomocí otázka střídání času spadá. „Od komisařky Bieńkovské vím, a teď ji cituji, že je pro zrušení letního času celým svým srdcem,“ poznamenal Svoboda. Podařilo se mu i přesvědčit kolegy z právního výboru, aby problém otevřeli i na plénu parlamentu, tedy před všemi europoslanci. „Dohodli jsme, že se obrátíme ústní otázkou na plénu na Evropskou komisi, aby se zabývala závažností této úpravy,“ řekl Právu Svoboda.
Podle něj je to důležitý krok, který Komise nebude moci přehlédnout a bude muset problém řešit. Otázku střídání času v celé Evropě řeší směrnice, která určuje, kdy se mění letní čas na zimní a naopak. Pokud by Komise rozhodla směrnici změnit a europarlament a národní vlády by s tím souhlasily, přestal by se v osmadvaceti zemích EU čas střídat.

Lékařka: Více infarktů a depresí

Psycholožka a profesorka mnichovské univerzity Martha Merrowová na slyšení uvedla, že mají dostatek medicínských důkazů, že střídání času má na řadu lidí negativní vliv. „V době střídání času je zvýšený počet infarktů, depresí a dopravních nehod. Lidé kouří více cigaret, konzumují více alkoholu. Ze zdravotního hlediska doporučujeme letní čas zrušit,“ poznamenala.
Merrowová dodala, že se změnou na jaře se lidé vyrovnávají dobře, na podzim je to horší. Některým trvá až sedm týdnů, než se se změnou vyrovnají.
EK na slyšení zastupovala Victoria Gil Casadová, která uvedla, že Komise si na dopady střídání času v roce 2007 nechala udělat studii a nepřišla na nic, co by ji přimělo něco dělat.
„Zatím nás žádný stát nepožádal, abychom s tím něco udělali. A proto si myslíme, že není potřeba směrnici měnit,“ zchladila přítomné Casadová.
Po řadě dotazů českých, německých a finských poslanců ale nakonec připustila, že v případě, že Komise uvidí zájem, svůj postoj může přehodnotit.
Střídat čas se začal za první světové války a důvod byl čistě ekonomický, aby se ušetřilo na energii ke svícení.
(Pokračování na str. 2)

Češi v Bruselu: Zrušme letní čas
(Pokračování ze str. 1)
Do českých zemí se tento vynález dostal během druhé světové války a fungoval až do roku 1949. Poté byl znovu obnoven kvůli ropné a energetické krizi v roce 1979.
Přizvaný expert na energetiku Michael Wunnerlich uvedl, že existuje několik studií, které ukazují, že úspory nejsou žádné. „Co se ušetří ráno na světle, se večer zase protopí,“ uvedl.
Proti dvojímu času bojovali Češi již v minulosti, nejznámější aktivista byl pekař ze Sobětuch na Chrudimsku Stanislav Pecka. Ten adresoval už v roce 1981 žádost o změnu tehdejšímu předsedovi vlády Lubomíru Štrougalovi.
Když v roce 2009 zemřel, převzal štafetový kolík lidovecký senátor Petr Šilar, který minulý rok spustil celoevropskou akci For Only One Time, jejímž záměrem bylo sesbírat přes milión podpisů pro zrušení letního času. Včera přijel do Bruselu podpořit své kolegy. Právu řekl, že od sbírání podpisů ustoupili, protože se to ukázalo technicky složité a finančně náročné.
„Myslím, že cesta přes EP bude mnohem rychlejší,“ poznamenal. „Vzhledem k tomu, že to nikomu neprospívá a zhruba 20 procentům vadí, tak by se tím Komise měla vážně zabývat,“ dodal Šilar. Senátor chce přesvědčit českou vládu, aby podala do Bruselu oficiální žádost.

Politici by změny času nechali

Důvody pro rušení letního času většina českých politiků nevidí, většina z nich ale uznává, že jde spíše o relikt, který v dnešní době nemá už opodstatnění.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si nemyslí, že by se mělo skoncovat se změnami času. „Pro zrušení letního času nevidím ani silné, ani naléhavé argumenty. Můj názor je tedy nerušit,“ sdělil Právu.
Podobného názoru je lídr ANO a ministr financí Andrej Babiš, podle nějž by se střídaní času mělo nechat. „Jsme už na to zvyklí,“ řekl Právu.
Naopak vicepremiér a předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek by pro zrušení letního času ruku zvedl. „Letní čas je anachronismus. Osobně mi ale změna času nevadí, netrpím ani změnou časového pásma, když cestuji letadlem,“ sdělil Právu.
Také místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek pokládá změny času za přežitek. „Původní energetický důvod je nulový nebo jen marginální. Stejně tak ale pokládám za zbytečné vynakládat energii na to, aby se ke změně přemlouvalo všech 28 států EU,“ uvedl.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš řekl Právu, že v hloubi tradičního industrialismu měla změna větší efekt. „Dnes důvody pro změnu slábnou, ale debata o zrušení letního času mi nepřijde podstatná. Hodně se sice argumentuje biorytmem, ale lidí citlivých na tento problém, myslím, až tolik nebude,“ podotkl.

***

Co se ušetří ráno na světle, se večer zase protopí expert na energetiku

Foto popis| Pavel Svoboda (uprostřed) při včerejší debatě v Evropském parlamentu.
Foto autor| Foto PRÁVO – Oldřich Danda