NÁŠ HLAS V EVROPĚ | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

NÁŠ HLAS V EVROPĚ

Publikováno 25. 5. 2015

Hospodářské noviny

ROK OD EVROPSKÝCH VOLEB: JE PRO ČESKO COBY EUROPOSLANEC VE ŠTRASBURKU LEPŠÍ POLITIK S FUNKCÍ, NEBO TEN S NEJVÍCE PROJEVY, ČI SNAD ZÁKULISNÍ HRÁČ S KONTAKTY?

Nejvlivnější europoslanec Pavel Svoboda bojuje za dudlík bez DPH.

Stojím pod palbou v první linii u obce Širokine, kde má být podle dohod mír. Jsou tu těžké zbraně a ruští snipeři. Když jsem ukrajinským vojákům vracel neprůstřelnou vestu, říkali: Pozdravovat Čechy, vynadat Zemanovi, popisuje emotivně Pavel Svoboda na sociálních sítích svou nedávnou návštěvu Ukrajiny. Třiapadesátiletý člen KDU - ČSL, který je díky mnoha předchozím funkcím zkušeným seniorním politikem, umí dokonale pracovat se svými příznivci na Facebooku a Twitteru.

Přesto vůbec není politikem, jenž by sázel jen na chladnokrevný marketing. S Jourovou tvoří český justiční kartel Z jednadvaceti českých europoslanců je dnes Svoboda tím nejvlivnějším. Jako jediný z Čechů totiž získal post předsedy jednoho z parlamentních výborů. A rovnou jednoho z nejdůležitějších - právního. „Tím vznikl takzvaný český justiční kartel, jak se tandemu Svoboda - eurokomisařka Věra Jourová v zákulisí nadneseně přezdívá,“ směje se Jakub Janda z think - tanku Evropské hodnoty, který působení europoslanců podrobně sleduje. Svoboda coby lidovec má navíc výrazné osobní téma. Upozorňuje na nebezpečí islamizace Evropy. „V tom je jedním z mála českých europoslanců, kteří se seriózně věnují tématu urgentní evropské důležitosti,“ vysvětluje Janda. Aby Evropa nevymírala a nemusela tolik spoléhat na přistěhovalce, Pavel Svoboda prosazuje návrh, aby dětské zboží bylo oproštěno od daní. „Říkám tomu program dudlíky a plenky bez DPH. Vždyť vymírání je největším problémem nejen Česka, ale celé unie. Je proto namístě podpořit rodiny s dětmi také tím, že dětskou spotřebu zlevníme, jako to mají ve Velké Británii či Irsku,“ vysvětluje. Navrhuje Zemana jako jednotku nevkusu Poslanec Svoboda je symbolem současného „euroúspěchu“ Česka, které je v tomto volebním období nejúspěšnější zemí v obsazování pozic v unijním parlamentu. V předsednictvu sice země není zastoupena, ale každý třetí český europoslanec obsadil nějakou funkci. Kromě Svobody se totiž dalších sedm lidí stalo místopředsedy různých výborů. Pavel Svoboda, který mimo politiku rád hraje na basu, zpívá a diriguje vážnou hudbu, se snaží vytahovat i témata, jimiž zaujme domácí voliče. Především velmi kritizuje prezidenta Zemana, nejčastěji za jeho nadbíhání Rusku. „Myslím, že budeme měnit metrickou soustavu. Ode dneška je jednotkou nevkusu jeden Zeman,“ kritizoval Svoboda hlavu státu za proticírkevní kampaň. Kromě něj je velmi vlivným českým europoslancem Pavel Telička z hnutí ANO. Jednak coby bývalý komisař má v Bruselu kontakty, ale hlavně se jako jediný z Čechů dostal do čela stranické frakce - je místopředsedou liberální ALDE, čtvrtého nejsilnějšího klubu.

 

Foto autor| Foto: Reuters O autorovi| Dvojstranu připravili Marie Bastlová a Václav Dolejší. autori@economia.cz