Evropská osina | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Evropská osina

Publikováno 5. 10. 2015

5. 10. 2015  Respekt  str. 24  Fokus

Ján Simkanič

žádná věda

Vždyť co nám kdy Římani dali?“ pohoršují se ve slavném montypythonovském rozhovoru ve filmu Život Briana členové Lidové fronty Judeje na adresu nenáviděných protektorů. A pak sami začínají neochotně přiznávat: kanalizaci, lékařskou péči, vzdělávání, víno, veřejný pořádek, zavlažování, silnice, zásobování pitnou vodou, mír... Na jejich protiřímském odhodlání to však pochopitelně nic nezmění.
V Česku to takto tradičně schytává Evropská unie. Vystudovaná ekonomka Markéta Šichtařová se nedávno se stejně sugestivní naléhavostí ptala: „Jaké že výhody pro nás EU vlastně ještě pořád má? Nemyslím ony teoretické, deklaratorní výhody, které jsou nesporné. Myslím skutečně, v reálném životě… Tak ráda bych našla aspoň jednu!“
U ekonomicky vzdělané paní podobná otázka překvapí, bohužel v Česku je rétorickým vyjádřením negativního naladění velké části obyvatelstva. Co na tom, že z EU připluly už stovky miliard, že podle výpočtů máme díky ní skoro o pět procent vyšší HDP, vyšší zaměstnanost, že můžeme svobodně cestovat, pracovat, studovat, že vloni z Česka do evropské ciziny nejméně sto tisíc lidí vyrazilo za prací, i když jim neříkáme ekonomičtí emigranti. Brát umíme, ale dávat?
Podstatu věci vystihl europoslanec Pavel Svoboda: „Při ratifikaci Lisabonské smlouvy jsme byli poslední. Při řešení finanční krize jsme se spolu s Británií nepřipojili ke smlouvě o fiskální unii. Při řešení řecké krize jsme jasně dali najevo, že řecké dluhy se nás netýkají. V migrační krizi trváme na nepovinných kvótách, protože víme, že nic neřeší. Jsme jedna ze dvou posledních zemí, která neratifikovala asociační dohodu s Ukrajinou (psáno před tím, než ji parlament schválil). Je ,osina v zadku‘ ten správný výraz?“
Když k tomu přidáme prezidentské výlety do autoritativních režimů, probíhající v rozporu s převládajícím celoevropským konsenzem, a hlavně nulovou vizi jakékoli jiné funkční alternativy, je pak naprosto logické, že na Pražském hradě zavlály trenky. Kdo se na Prahu dívá z Evropské unie, musí mít už dlouho intenzivní pocit, že si z něj Češi jen dělají p***l.

O autorovi| Ján Simkanič, Autor je ředitel internetového vydavatelství.