Pražské tramvaje by mohly zamířit na Ukrajinu | Europoslanec Pavel Svoboda
novinky Pavel Svoboda

Pražské tramvaje by mohly zamířit na Ukrajinu

Publikováno 4. 11. 2015

Praha – Představenstvo dopravního podniku souhlasilo s darováním několika vyřazených tramvají typu T3 do ukrajinského Mariupolu. Kolik klasických červenobílých tramvají, které po metropoli jezdí od 60. let, by mělo na východ zamířit, není zatím jasné. Vedení firmy si nechá připravit podklady.
O darování tramvají požádal europoslanec Pavel Svoboda, jenž Mariupol v létě navštívil. „Město je obležené a nikdo nechce dávat peníze a prostředky,“ uvedl s tím, že druhý den může být město v ruských rukou. „Jenomže solidarita vůči němu je třeba. Potřebuje zlepšovat infrastrukturu, potřebuje třeba i naše použité tramvaje,“ dodal politik.
Pražský dopravní podnik už dříve prodával nepoužité tramvaje T3. Většina mířila do Ruska a na Ukrajinu, v roce 2008 dokonce do severokorejského Pchjongjangu. Částky za každou prodanou tramvaj se pohybovaly v desítkách tisíc korun. V roce 2012 podnik za 54 vyřazených tramvají získal osm milionů korun.
Podnik má ve vozovém parku přes 900 tramvají, většinu z nich tvoří právě vozy T3 a jejich různé modifikace. Už několik let firma nakupuje nízkopodlažní vozy.

4.11.2015  Pražský deník